Świadectwo energetyczne Gliwice

Świadectwo energetyczne, Gliwice – co warto wiedzieć?

Świadectwo energetyczne jest niezwykle istotnym dokumentem, który określa ilość energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb wynikających z użytkowania danej nieruchomości. Wśród nich warto wskazać zarówno kwestie ogrzewania czy chłodzenia, jak i wentylacji, oświetlenia oraz podgrzewania wody. Dokumentacja jest elementem polityki Unii Europejskiej, zmierzającej do poprawy efektywności energetycznej budynków, a także do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Świadectwo energetyczne w Gliwicach – jak długo jest ważne?

Świadectwo energetyczne w Gliwicach czy innych miastach jest ważne przez okres 10 lat od momentu jego sporządzenia. Należy jednak uwzględnić, że czas ten może ulec skróceniu w sytuacji, w której w budynku zostaną przeprowadzone prace modernizacyjne, wpływające na jego efektywność energetyczną.

Przykładowymi czynnościami, które mają w tym zakresie znaczenie, są wymiana okien, źródła ciepła na bardziej efektywne czy docieplenie nieruchomości, prowadzące do poprawy izolacji termicznej.

Jaka jest grzywna za brak świadectwa energetycznego?

Brak świadectwa energetycznego w Gliwicach oraz pozostałych miastach w Polsce może wiązać się z koniecznością zapłacenia kary grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Ma to na celu zapewnienie przestrzegania aktualnie obowiązującego prawa, ale również ochrony interesów nabywców bądź najemców.

Świadectwo energetyczne, Gliwice – kiedy jest wymagane?

Sporządzona przez nas dokumentacja to niezwykle ważny element, który musi zostać wydany dla nowo wybudowanych nieruchomości, by było możliwe oddanie ich do użytku. Ponadto świadectwo energetyczne ma duże znaczenie przy sprzedaży albo wynajmie lokalu, gdy właściciel zobowiązany jest do przekazania papierów nowemu nabywcy lub najemcy.

Należy również o nie zadbać przy większej modernizacji budynku, powierzając sporządzenie dokumentacji w ręce pracujących u nas ekspertów. Zadbamy o najdrobniejsze detale, zapewnimy fachowe doradztwo oraz wsparcie na każdym etapie współpracy, przekazując klientom odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania czy zagadnienia.

Jakie informacje są zawarte w świadectwie energetycznym?

W przygotowanej przez naszych specjalistów dokumentacji można znaleźć nie tylko rok zakończenia budowy lub charakter oraz przeznaczenie obiektu, ale także metodologię określania efektywności energetycznej.

Wśród zamieszczonych w certyfikacie danych należy również zaliczyć ogólną powierzchnię użytkową lokalu, wielkość powierzchni ogrzewanej albo chłodzonej, wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową (EU), wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową (EK) oraz wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną (EP).

Dzięki tak istotnym kwestiom — możliwa staje się ocena potrzeb energetycznych, które związane są z ogrzewaniem, chłodzeniem, wentylacją czy produkcją ciepłej wody użytkowej. To bardzo ważny dokument, mogący wpłynąć na wartość budynku oraz koszt jego eksploatacji.